Romar

Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon

Diğer Hizmetler


Bu Sayfayı Paylaş


Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon (FTR)

02 Mayıs 2018 Çarşamba

Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi Hizmetleri

Fiziksel tıp ya da fizik tedavi; vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj ve egzersiz ile ağrıyı kesmeye yönelik  uygulamaları içeren ve kas iskelet sistemi hastalıklarında ya da yaralanmalarında uygulanan ilaç dışı bir tedavi şeklidir.
Rehabilitasyon; herhangi bir sebeple oluşan fizyolojik ya da anatomik yetersizliğin en aza indirilmesidir. Başka bir ifade ile; fonksiyonel kapasitenin en iyi düzeye getirilmesidir.

Fizik tedavide kullanılan ajanlar: Hastalığınızın durumuna göre, hekiminizin uygun gördüğü birçok cihaz ve teknik birlikte uygulanabilir.

*Hotpack, enfraruj, coldpack,  hotmagner, fluiodoterapi, parafin
*Elektroterapi modaliteleri, vakum tedavisi
*Kısa dalga, ultrason, magnetik alan tedavisi, lazer
*Eswt (elektroşok tedavisi), kavitasyon
*Masaj, vibromasaj, manuel terapiler, traksiyon
*CPM ve cihaz ile yapılan egzersizler
*Bantlama tedavileri
*Hidroterapi 
*Pnomatik kompresyon

Fizik Tedavi Uygulanan Hastalıklar

*Çene Eklemi Hastalıkları; kireçlenmeler ve çene çıkıkları
*Boyun Omurga Hastalıkları; boyun fıtıkları ve kireçlenmeler
*Omuz Eklemi Hastalıkları; tendon yırtıkları, donuk omuz, protez , sıkışma sendromu, omuz çıkığı
*Dirsek Eklemi Hastalıkları; tenisçi dirseği, golfçü dirsegi, eklem sertliği
*El bilek- parmak eklem hastalıkları; kireçlenmeler, tetik parmak, tendon sertlikleri, sinir sıkışması( karpal tünel sendromu)
*Sırt-Omurga Hastalıkları; skolyoz, kireçlenmeler, şekil bozuklukları
*Bel Eklemi Hastalıkları; bel fıtığı ve kireçlenmeler, kayma
*Kalça Eklemi Hastalıklar; kireçlenme, protez, çıkık
*Diz Eklemi Hastalıkları; menisküs ve bağ yırtıkları, kireçlenmeler, protezler
*Ayak Bileği Eklemi Hastalıkları; kireçlenmeler, eklem sertliği, topuk dikeni 
*İltihabi Eklem Hastalıkları; romataid artrit, ankilozan spondilit, reaktif artritler, sedef artriti, gut, bağ doku hastalıkları(SLE, Sjogren, Behçet hastalığı)
*Kas Hastalıkları; miyalji, fibromiyalji, kas yırtıkları, spor yaralanmaları
*Kronik Ağrı Tedavisi
*Kırık sonrası gelişen hareket kısıtlılıkları ve ağrılar

Rehabilitasyon Hizmetleri

A) Nörolojik Rehabilitasyon

*Hemipleji(Yarım Felç = İnme ) :Beyin damarlarının tıkanması veya kanaması sonucu oluşan hareket ve duyu kaybı  ile oluşan durumdur. Rehabilitasyon; erken hareketlenme ve komplikasyonların önlenmesi, kaybedilen fonksiyonların geri kazanılmasını amaçlar.

*Beyin Yaralanmaları: En başta trafik kazaları olmak üzere yüksekten düşme, iş kazaları, darp gibi nedenlerle meydana gelmektedir. Çok farklı fiziksel sorunlara ve davranış değişikliklerine yol açabilir. Rehabilitasyon programı çok uzun sürelidir.

*Omurilik Yaralanmaları: Omurgada bulunan sinir dokularının dışarıdan gelen darbelerle, travmalar la veya başka sebeplerle meydana gelen yaralanmalardır. Tedavideki amaç; ilk etapta nörolojik hasarı en aza indirmek, mümkün olan en iyi şekilde fonksiyonel dengeye ulaştırarak komplikasyonları önlemektir.

*Multiple Skleroz(MS):Beyin ve omurilik sisteminde görülen kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Beyinde ve beyinden aldığı emirleri vücuda dağıtan sinirlerde hasar oluşması sonucu ortaya çıkar. Yürüme ve denge bozuklukları, spastisite ve kasılmalar sık görülür. Tedavideki amaç; fonksiyonel kayıpları azaltmak, komplikasyonları önlemek ve çevreye uyumunu arttırmaktır.

* Musculer Distrofi: Çocukluk çağının kalıtımsal hastalığıdır. Giderek artan kas güçsüzlüğü, çömelip kalkamama, düşmeler belirtileridir. Tedavideki amaç; fonksiyonel bağımsızlığı sürdürmek ve komplikasyonları önlemektir.

* Serebral Palsi(CP):  Gelişimini tamamlamamış beynin hasarlanması sonucu gelişen bozukluktur. Çocukluk çağında duruşu ve hareketleri etkileyen fiziksel engellilik durumudur. Zamanla duyu-algı, iletişim, davranış, kas-iskelet bozuklukları gelişir.

Ayrıntılı nörolojik muayene ile CP' nin erken bulguları tespit edilebilir.

  • Boynun arkaya gidişi
  • Kol- bacak veya gövdede kasların aşırı kasılması 
  • Gelişme geriliğine dikkat edilmelidir.
  • 6.aydan sonra; ellerin asimetrik kullanımı ve kolları yana açarak parmak ucunda yürüme görülür.

CP rehabilitasyonu uzun süreli bir programdır. Böylece çocuğun bağımlılığı en aza indirilir, topluma uyumu sağlanabilir. CP rehabilitasyonunda ailenin katılımı çok önemlidir.

*Parkinson: Beyindeki sinir hücrelerinin dejenerasyonu sonucu gelişen kompleks bir hastalıktır.İlerleyicidir.
                     
Hareketlerde yavaşlama, eklemlerde sertlik, titremeler, gövde ve ekstremitelerin eğilmesi, denge kaybı ve aniden oluşan hareketlerde donmalar görülür.

Parkinson hastalığının tedaviye cevabı iyidir. Rehabilitasyonun amacı, hastanın günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını sağlamak, yaşam kalitesini arttırmak ve komplikasyonlarını önlemeye yöneliktir.

*Yüz Felci(Periferik Fasial Paralizi): Yüze gelen fasial sinirin zedelenmesi sonucu, yüzün mimik kaslarındaki hareket kaybıdır. Kas gücü azalması, silinmiş alın çizgileri, göz kapağını kapatamama, kaş kaldırmada zorlanma, ağızın sağlam tarafa kayması yüz felcinin göstergesidir. 

İlaç tedavisi, rehabilitasyon uygulaması ve fizik tedavi ile iyileşme ve komplikasyonların önlenmesi sağlanabilir. 

*Guillian Barre Sendromu(GBS): Bazı kişilerde bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi sonucu gelişen bir tür felçli hastalıktır.  Kas gücü azalmasi, bacaklardan başlar, gövde ve kollara yayılır.

B) Ortopedik Rehabilitasyon

İskelet sistemi ile ilgili rahatsızlıklar tedavi edilmektedir. Ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde ameliyat öncesi ve sonrası aşamalarında rehabilitasyon tedavisi uygulanmaktadır.

Protez, kırık sonrası, menisküs ve bağ yırtıkları, spor yaralanmaları, el rehabilitasyonu bu gruba girmektedir.

C) Pulmoner Rehabilitasyon (Akciğer Hastalığı)

KOAH, astım, bronşektazi gibi kronik akciğer hastalıklarında daha kolay nefes alıp vermek, daha aktif olmak, yaşam kalitesini arttırmak, gücü ve dayanıklılığı arttırmak, günlük yaşam aktivitelerini yapabilmek, hastalık alevlenmelerini azaltmak amacıyla pulmoner rehabilitasyon uygulamaları yapılır. 

Tüm vücut kaslarının kuvvetlendirilmesi yanında; hastaya solunum kaslarının kuvvetlendirilmesi ve doğru soluk alıp vermek öğretilir.

D) Kardiyak Rehabilitasyon

Kalp hastalarında; kapsamlı riski azaltmak, fiziksel ve sosyal fonksiyonlarını iyi duruma getirmek amacıyla rehabilitasyon uygulamaları yapılmaktadır.

Kronik arter hastalarında ve kronik kalp yetmezliğinde etkindir. Miyokard enfarktüsü, kardiomiyopati, kalp pili, kardiyak cerrahi diğer rehabilitasyon uygulama alanlarıdır.
Periferik damar hastalıklarında da rehabilitasyon tedavisi yapılmaktadır.

E) Lenfödem Rehabilitasyonu

Lenfatik sistem; lenfatik damarlar ve lenf nodlarından oluşan bir drenaj sistemidir. Lenfatik damarların işlevlerini iyi yapamaması sonucu ekstremitelerde şişlik ve buna bağlı; fiziksel kayıp, ağrı ve enfeksiyona eğilim gelişir.

Lenfödem rehabilitasyonu şişliğin oluşumunu önlemek ve oluşan şişliği azaltmayı hedefler. 
      
F) Vertigo Rehabilitasyonu

Kişinin kendi ya da çevresinin döndüğü duygusunu rahatsız olacak şekilde hissettiği; baş dönmesi ve dengesizlik durumudur. 

Rehabilitasyonun amacı; bazı manevra ve egzersizlerle beynin düzenleyici mekanizmaları  oluşturmasıdır. Ozon tedavisi de vertigoda hızlı etki eder. 

 

Yorumlar

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

9e5cf8 Captca Değiştir